Fotogaléria Fotogaléria > 2014-2015 > 51_Zatmenie Slnka 

Zatmenie Slnka
Zatmenie Slnka je prírodný úkaz, ktorý nastane, ak sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky. Na Zemi sa to prejavuje tak, že Mesiac úplne alebo čiastočne zatieni Slnko. Dôvod, že zatmenia Slnka na Zemi vôbec existujú, je ten, že pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme, t. j. okolo 1:400, teda ich zdanlivá veľkosť na oblohe je rovnaká, približne 30'.

Úplné zatmenie Slnka nastáva, ak Mesiac zatieni celú viditeľnú plochu Slnka. Tieto zatmenia majú pre astronómov najväčší význam.

Čiastočné zatmenie Slnka nastáva, ak Mesiac zatieni Slnko len čiastočne, t. j. menej ako 100 % plochy Slnka.

Prstencové zatmenie Slnka je špeciálny druh zatmenia, pri ktorom sa stred Mesiaca dostane presne pred stred Slnka, ale svojou plochou nezatieni celý povrch Slnka, pretože slnečný kotúč je viditeľný na okrajoch. Toto nastáva vtedy, ak je Mesiac dostatočne ďaleko od Zeme, preto jeho zdanlivá veľkosť na oblohe v porovnaní so Slnkom je menšia ako pri úplnom zatmení.

Dňa 20.3.2015 bolo v našom pásme pozorovateľné čiastočné zatmenie Slnka, Mesiac v priebehu dvoch hodín prekryl Slnko asi na dve tretiny. To si nenechali ujsť ani žiaci našej školy. Spolu so svojimi učiteľmi pozorovali tento úkaz cez špeciálne upravené sklíčka a cez zváračské sklíčka. Predtým si na telúriu pozreli postavenie Slnka – Mesiaca a Zeme.

Žiaci videli to, o čom sa učia na hodinách geografie či fyziky.
23. 3. 2015